Muhteşem Alan

Görsel

Kişisel gelişim kitaplarına farklı bir boyut kazandıran Doğan Cüceloğlu’nun “İçimizdeki Biz” kitabındaki “muhteşem alan” kavramından bahsetmek istiyorum.

Adım atmaya yeni başlayan çocukların park gibi kendini güvende hissettikleri yerlerde özgür olmak ve yeni şeyler keşfetmek isterler.  Deming: İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.”  der. Eğer anne-baba çocuğuna zarar gelir, üstü kirlenir düşüncesi ile yaklaşıp çocuğun elini bırakmaz ise çocuk hırçınlaşır, elinin bırakılması için mücadele eder ve eğer başaramazsa ağlamaya başlar. Bunun sonucunda çocuğun kendine olan özgüveni kaybolur, araştırmacı ruhunu yitirir ve öğrenme isteği tükenmeye başlar. Anne-baba, çocuğunu özgür bıraktığında çocuk sürekli ilerlemeye cesaret edemez. Bir süre sonra durur ve arkasına bakar. Anne-babasını arkasında gördüğünde emin adımlarla ilerlemeye devam eder. Eğer onların yokluğunu hissederse duraksar ve ağlamaya başlar. İşte bu alana Doğan Cüceloğlu “muhteşem alan” demektedir. Yani düşüncelerin faaliyete geçirilmesinde birilerinin desteğinin hissedilmesidir.

İnsan Kaynakları Uzmanı ve yöneticileri de çalışanını bir çocuk gibi özgür bırakmalıdır. Çalışanlarınıza ilerleme fırsatı verin ve arkalarına baktıklarında liderlerinin desteğini hissedebilsinler. Yöneticisinden aldığı destek sayesinde çalışan güç kazanır ve işine bağlı, motivasyonu yüksek bir çalışan kadrosuna sahip olursunuz. Şirketler, sermayesinin el verdiği imkânlar doğrultusunda gelebilecekleri en uç noktaya kadar gelebilirler ama bir yerden sonra çalışanlarıyla el ele yürümek zorundadır. Eğer o noktadan itibaren işveren çalışanının fikirlerini önemsemez, onlara destek olmazsa başladığı yere geri döner ve o zaman geç de olsa nerede hata yaptığının farkına varır.

İş işten geçmeden bir işletmeci, bir İnsan Kaynakları Uzmanı olarak elimizde bulunan personelimizin destekçisi olalım. Özgürlüğüne kavuşamayan çocuklar gibi çalışanlarımız da ağlamaya başlar ve kendine olan güvenini yitirir. Dünyada birçok kabiliyetli kişiler, küçük bir cesaret sahibi olmadıkları için kaybolurlar. Elinizdeki yeteneklere sahip çıkın!

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: