Harekete Geçmeye Hazırız Değil Mi?

Görsel

İnsanlar geleceğe dair hayaller kurarlar ve bazıları bunları gerçekleştirmek için uğraşırken bazısı ise daha ilk zorlukta pes eder hayallerinden. Amacına ulaşmak için gayret edenler kendi çizgilerini belirlemişlerdir ve nereden nasıl ulaşacağını bilirler.  Bu tür insanların her adımında PUKO Döngüsünün izleri vardır. PUKO Döngüsü hayatımızın her anında uygulamamız gereken adımların en sadeleştirilmişidir.  Örneğin, işe gitmeden önce hangi yoldan gideceğinizi planlar sonra uygulamak için hazırlanmaya başlarsınız. Evden çıkmadan önce bir eksiklik var mı yok mu kontrol ederiz ve gereken önlemleri alırız.

İş hayatı da bu döngü üzerine kurulmuştur. Her şey bir plan çerçevesinde kurulmalıdır ki uzun dönemde varlığımızı sürdürebilelim, diğer firmalar karşısında rekabet ortamında dimdik durabilelim.  Şöyle düşünelim; göle bir taş atıyorsunuz halkalar oluşmaya başlıyor ve halkalar büyüdükçe büyüyor. Halkaların fazla olması, etkisinin büyük olması ilk atışınıza bağlıdır. Bunun için planlama çok önemlidir. Gelecekte oluşabilecek engellere karşı şimdiden nasıl bir önlem alınması gerektiğinin ilk atışıdır.

Bunları okuduktan sonra her şeyi bir plan dâhilinde yaşayınca hayatımız monotonlaşmayacak mı diye bir soru yöneltebilirsiniz. Tabi ki de böyle bir olumsuzlukla karşılaşmayacaksınız. Karmakarışık görünen hayatınız, işleriniz bir düzende olacak ve vakit kazanacaksınız, kendinize daha çok zaman ayıracaksınız. Hiçbir başarı ya da mükemmellik tesadüf değildir. Belli bir plan dâhilinde yaşayanlar insanlar her zaman kendini kanıtlama şansı bulmuştur. Charles De Gaulle’ninde dediği gibi “ Planlama birçok kişi tarafından, harekete geçiş ise bir kişi tarafından yapılır.”.

Harekete geçmeye hazırız değil mi? 🙂

Hayati ARPACI – İnsan Kaynakları Gönüllüsü

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: