Lider Şirketler

Görsel

Dünyanın en büyük yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group, şirketleri liderlik yeteneklerine göre sıraladı. 110 şirketten 813 çalışanın katıldığı bu çalışma sonucunda Liderlik için en uygun 3 firmaya ve bunların İK politikalarına bir göz atalım istedim.

Birinci sırada “Turkcell” yer almaktadır. Reklamlarını büyük bir zevkle takip ettiğimiz ve her anında canlılığın hâkim olduğu bu reklam fikirlerinin kimin elinden çıktığından haberdar mısınız? Turkcell çalışanlarının fikirlerini sunduğu “Çok İyi Bir Fikrim Var” ağının çıktılarını izlediğimiz reklamlar oluşturmaktadır. Bu ağ sayesinde Turkcell çalışanlarının fikirlerini önemseyip çalışanını sürekli düşünmeye ve eğlenceli bir ortamın oluşturmasına olanak sağlamıştır. Turkcell’in çalışanlarına sağladıkları olanaklar sadece bunlar değil. Kendi içlerindeki haberleri takip ettiği Habercell dergisi, teknolojiyle içli dışlı olan bu çalışanların bir de Turkcell Blog köşeleri bulunmakta ve burada tecrübelerini, neye güldüklerini, çalışanlarının hayatından bir parça bulunmaktadır. Sizin de iştahınız kabardı değil mi Turkcell’de çalışmak için?  🙂

İkinci sırada Koç Holding bulunuyor. Hemen çalışanlarına sunulan haklardan bahsetmek istiyorum. Bunlardan ilki KoçAilem; çalışanlarının yaşam kalitelerini yükseltmeye yönelik bir uygulamadır. Çalışanların sigorta işlemleri, araba ve ev alımı gibi şirketin ürün ve hizmetlerinden sağlanan özel avantajlardan yararlanmaktadır. “En Başarılı Koçlular”; Koç Topluluğu vizyonuna ulaştıracak, ortak değerler ve yetkinliklere dayalı başarıları tanımak ve takdir etmek amacıyla oluşturulan “EBK”, dayanışma, bağlılık, motivasyon ve verimliliğin artırılmasını, Topluluktaki en iyi uygulamaların ortaya çıkarılmasını, öğrenen organizasyonlara katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ödül beyaz ve mavi yakalı çalışanlar olmak üzere tüm Koç Topluluğu çalışanlarını kapsamaktadır.

Üçüncü olarakta Unilever’i ele almak istiyorum. Unilever çalışanlarına daha kariyerlerinin başında büyük sorumluluk vererek onların uzman kişilerden eğitim almalarını sağlıyor. Verilen sorumlulukların sonuca yönelik olduğuna inanıyorlar. Bu uyguladıkları teknikler sonucunda Unilever kendilerine “Liderlik Okulu” olarak bakmaktadır. Çalışanlarına sağladıkları diğer bir olanak ise “Yönetim Üssü”dür. Bu sayede çalışanlarına yurtdışında yöneticilik yapma imkânı sağlanıyor.

İşte Türkiye’nin lider ilk 3 firmasını ele aldık. Çalışanına her zaman söz hakkı veren şirketler iş dünyasında da kendileri lider konuma gelmektedir.

Hayati ARPACI – İnsan Kaynakları Gönüllüsü

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: