Öneri Kutuları Üzerindeki Tozları Temizleme Zamanı

Görsel

Bir işletmede işin iyileştirilmesi için en verimli ve maliyeti çok düşük uygulamalardan bir tanesi öneri sistemlerinin takibidir. Bir işin içeriğini o işi yapandan daha iyi kimse bilemez. Bunun için öneri sistemleri;  çalışanların iş hakkındaki önerilerini, iyi fikirlerini sunduğu ve işletmelerin bu doğrultuda çalışma koşullarına ne doğrultuda karar almasını kolaylaştıran bir sistemdir.

Öneri Sistemleri Neden Önemlidir?

 • Çalışanın katılımını sağlamış olursunuz.
 • Çalışan kendini işletmenin bir parçası olarak görmeye başlar ve işletmeye kendinden bir şeyler katmak için çaba gösterir.
 • Çalışanların aktif katılımı performansı olumlu yönde etkileyecektir.
 • Geleceğe daha sağlam adımlar atmanızı kolaylaştırır.
 • Ürün ve hizmet kalitesinde artışın yükselmesi

gibi bir çok maddeyi sıralayabiliriz.

Ne Kadar Önem Veriliyor?

Bir zamanlar sadece kapalı kutular arasında kalan öneriler artık gün yüzüne çıkmaya başladı. Belki de aylarca içinde boş boş bekleyen fikirlerin saklandığı öneri kutuları görülmeyecek kadar azaldı. Geliştirilen bireysel öneri sistemleri ile her türlü çalışanın fikirlerini rahat beyan edebildikleri sosyal ağlara yönlendirildi. “Kazan-kazan” mantığı içerisinde hareket eden şirketler çalışanlarının sunduğu fikirler doğrultusunda çeşitli ek ücretler sunmaktadır. Bu sayede çalışanlar öneri sistemlerini daha aktif şekilde kullanmaya başlamışlardır. İşletmelerde bu sayede ürün ve hizmet kalitesini artırmış ve karlılık oranları yükselmeye başlamıştır.

Bireysel öneri sistemlerinin en güzel örneklerini Arçelik’te görebilirsiniz. Arçelik hem çalışanlarını hem de tüketicilerinin önerilerini dinleyerek rekabet ortamında büyük bir fark yaratmıştır. Arçelik yetkilileri, şirkette bu zamana kadar her yıl ortalama 150-200 süzülmüş fikir ve bunların sonucunda patent başvurularında bulunduklarını ifade ediyorlar.

Tek yapmanız gereken anahtarı alıp o tozlanmış öneri kutularının kapağını açmak…

Hayati ARPACI – İnsan Kaynakları Gönüllüsü

Reklamlar

4 thoughts on “Öneri Kutuları Üzerindeki Tozları Temizleme Zamanı

 1. Nedim İLERİ 28 Temmuz 2012, 13:40 Reply

  Bireysel Öneri Sistemi Kalitenin önemli İlkesi olan Katılımcı Yaklaşımın çok önemli bir ayağı.İşin mutfağında bulunan iş görenlerin vereceği referans bir anlamda. Bu referans önlem almada ve iyileştirmede çok işe yarayabilir.
  Bu bilinç üzerine inşa edilen bir yönetim anlayışı ise hiç kuşkusuz görebilen ve çağdaş gelişmeleri izleyip buradan çıkarımlar elde edip bunu bünyesine kazandırabilen Değişim Yönetiminin ve bunu sağlayan Liderlerin varlığına işaret diyebiliriz.
  Bireysel Öneri Sistemini yalnızca kurmak değil önemli olan onu işletmek ve özgün fikirler sayesinde yeni projelerin tasarlanması ve uygulanması yoluyla katma değer üretmesini sağlayabilmektir.
  Ayrıca bu sisteme ilgi gösteren personelin de ufak da olsa (hem de teşvik aracı olur) bazı takdir unsurları ile desteklenmesi gerekir ki,sistem daima aktif kalabilsin.
  Selam ve saygılarımla.

  • ikhayatiarpaci 28 Temmuz 2012, 16:14 Reply

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz Nedim Bey.

 2. YUSUF TOPAL 30 Temmuz 2012, 12:28 Reply

  Merhabalar Hayati Bey. Bu güzel makale için şahsınıza teşekkür ederim. Bu kutuların açılmasının vakti geldi de geçiyor. Farkındalık yaratma çabanız içinde ayrıca teşekkürler. İyi günler.

 3. ikhayatiarpaci 30 Temmuz 2012, 12:38 Reply

  Merhaba Yusuf Bey. Güzel temennileriniz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: