“Başarısızlıklar, başarıyı açan altın anahtardır”

Hepimiz en iyi yaptıklarımızla ve başarılarımızla övünüp durmayı severiz.  Yeri geldiğinde insan yaptığı hatalardan ve başarısızlıklardan da övünmeyi bilmelidir. Çünkü onlarda bizim yaşam mücadelemizde bizi başarıya ulaştıran övünç duyulacak zenginliklerimizden biri olabilir.

İnsanlar Neden Hata Yapmaktan Korkar?

Daha çocuk yaşlarda bize kusursuz olmanın yollarını öğretilirken hata yapmaktan kaçınılmamız gerektiği öğretildi. Oysaki kusursuzluk diye bir kavramın insan hayatıyla çeliştiğinin farkında değilizdir. Her insan hata yapar ve hatalar birer zenginliktir. Genç yaşlarda neler yapıp neler yapmamız gerektiğinin bir avantajıdır. Hatalar insanın ayakta kalmasını güçlendirir. Ama bizim toplumumuzda bu hep ayıplanmıştır. Eğitim sistemimizde bunun üzerine kurulmuştur ve her yanlışımız doğrularımızı götürmüştür. Gelin de hata yapmaktan korkmayalım, gelin de başarısızlıklarımızdan ders almanın yollarını öğrenemeyelim!

Başarısızlıklar Başarıyı Açan Anahtar Gibidir.

Bu yazı başarısızlıkla sonuçlanabilir, vermek istediğim mesajı okuyuculara veremeyebilirim.  Ama bu severek yaptığım işi yazılar yazmamı sonlandırmam için bir sebep olmamalıdır. Gelen eleştirileri göz önüne alarak eksiklerimi gidermiş olacağım. Bakın olumsuz bir durumu nasıl faydalı bir hale getirebiliyoruz. Her insanın başına gelmiştir geçici başarısızlıklar… Kimi daha başlamadan yolun başında pes etmiştir ama başarısızlığın arkasındaki nedenleri incelese o küçük buz dağının alt kısmını görebilse sonuçlar daha farklı olacaktı. Yapılan her hatanın sebeplerini araştırmayan insan ilerlediğini zannettiği yolda pekte yol kat edememiş yerinde sayıp durmuştur. Sanki koşu bandında koşuyormuşçasına…

Görsel

Belirli alanlarda başarısızlıklarından ders almayı bilen insanları önemli konumlarda görmek pekte zor değil. Bu tür insanların kişisel gelişim kitaplarını okumakla zaman kaybetmeye ihtiyaçları yok. Onlar kendi kişisel gelişim kitaplarını kendi dünyalarında yazıp okumuşlardır.  İçlerini döksünler size hepsinden geçmişte yaşanan başarısızlıkların izi vardır. Bu başarısızlıklar onları başarıya kilitlemiştir. Aslında her başarısızlık başarıyı açan altın bir anahtar gibidir. Anahtarları yanlış kapılarda değerlendirdiğimiz de hiçbir işlevi olmaz. Keskin bir kılıç olmak için, çok çekiç darbesi yemek gerekir. Edison’un başarı hikâyesini hepimiz okumuşuzdur. Ampulün icadı aşamasında 999 deney yapıp bu deneylerin her birini başarısızlık değil, belki başarıya gitmeyen bir yolu daha keşfetmek olarak değerlendiriyordu. Başarısızlıklar tekrarlanmadığı sürece başarıya ulaşmamızı sağlar.

Size yaşamınız boyunca hata yapmamanız konusunda uyarılar gelmiş olabilir. Korkmayın yaptığınız her hata sizi motive etsin. Belki de içinde yaşadığınız korkular sizi önemli bir konuma gelmenize engeldir. E.Langen’in dediği gibi “En usta kimse, bir zamanlar en çok yanlışı yapan kimsedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: