Yeniden İnsan İnsana – Doğan Cüceloğlu

Görsel

Okumaktan sıkılmayacağınız, hayatınıza anlam kazandıracak bir kitabı tanıtmaktan mutluluk duyuyorum.

Kişisel gelişim kitapları dediğimiz de “Ne var yani aynısı bende yazardım” diye bir tepki verir itibar etmez genelde okumaya bile tenezzül etmeyiz. Ama Doğan Cüceloğlu deyince orada bir durun bakalım! 🙂

Doğan Cüceloğlu “Yeniden İnsan İnsana” adlı eserinde en büyük eksiklerimizden olan hayatımızın her anında en iyi şekilde kullanmamız gereken “iletişim” üzerinde durarak iletişimin önemini ve hayatımızdaki yerini, üzerinde yaşadığımız dünyadan örnekler vererek anlatıyor. Çeşitli alıştırmalarla kendinizi sınamanızı sağlayan bu eser elinizin altında bulunması gerekir. Üniversitelerde iletişim üzerine okutulması gereken güzel kitapların arasında yer alıyor. Kitap 2 bölümden oluşmaktadır:

  • Yaşamı Zenginleştiren Ya da Fakirleştiren Sihirli Olay: Bireyler Arası İletişim Süreci
  • Değişen Türk Toplumu İçinde İletişim

Kitapta yer alan Çetin Altan’ın bir yazsını da burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Sen adam değilsin, yoksun dünyada”

Çocukluğuyla gençliği Yeşilköy köşklerinde geçmiş, eski bir İstanbul efendisi olan kırçıl bıyıklı Tarık Bey:
– Her sabah evden çıkarken, o gün karşılaşacağım tüm davranışlarla sözlerin; bana, kişi olarak “var olmadığımı”, yürüyen, kıpırdayan bir insan gölgesi dahi sayılamayacağımı, tekrar tekrar ihtar edeceğine; kendimi hazırlayarak adımımı atıyorum sokağa, dedi.
***
Güngörmüş, hoşsohbet bir adamdı Tarık Bey. O kadar keskin çizgilerle anlatıyordu ki bir günlük yaşamını:
– Köşede gazete de satan gedikliden emekli suratsız bir tütüncü var. Gazete almak için önce ona uğruyorum. Paramı hazırlayarak, “Günaydın” diye tütüncüden gazetemi istiyorum. Selamımı almadan, dükkânının içinde ayran yahut süt şişelerini düzeltmeye devam ediyor. Bir garip tat alıyor, beni görmezlikten gelip, adam yerine koyamamaktan. Yani tavırlarıyla, “Sen yoksun, mevcut değilsin”, demek istiyor. Ben de içimden tekrarlıyorum. “Ben yokum, mevcut değilim…” Ama yine de gazeteyi uzatmasını bekliyorum. Beni adam yerine koymadığını kanıtlayacak süre, kendince geçince, kafasının dağılmasını istemeyen bir atom bilgini özensizliğiyle, yüzüme bile bakmadan gazeteyi alıp uzatıyor.
Tarık Bey, gözlüklerinin arkasından kıs kıs gülerek, tütüncünün gazeteyi nasıl alıp uzattığını gösteriyordu.
***
Ve devam ediyordu Tarık Bey:
– Elimde gazete, dolmuş durağına gidiyorum. Durak her zaman kalabalık oluyor. Kimsenin sırasını çalmadığımı gösterecek bir yerde duruyorum. Derken bir dolmuş geliyor; bütün bekleşenler kapılara üşüşüyor; binen biniyor, binemeyen kalıyor. Ben sıram gelmediği kanısıyla acele etmiyorum. Bir dolmuş daha geliyor. Benden sonra gelenler de kapılara üşüşenlerin arasına katılıyor. Biliyorum ki kimse bana “Buyurun, sıra sizde”, demeyecek. Bazen artık sıramın geldiği inancıyla, ben de yeni gelen bir dolmuşun kapısına doğru seğirtiyorum. Ya sert bir omuz darbesi iniyor göğsüme, ya arkadan gelip, içeri girmek için eğilen birinin, kalçası dayanıyor karnıma. Kişiler mekanik bir itip kakmanın ortaklığında, bana “Sen yoksun, mevcut değilsin”, diyorlar. Ben de içimden tekrarlıyorum: “Ben yokum, mevcut değilim.” Sonunda, geç de olsa biniyorum dolmuşa. Benden önce inecekler şoföre, “Şurada dur!” diyorlar. Bu aynı zamanda bana, “Sen de in de rahat çıkalım”, demek. Ben de araba durunca, hemen yere iniyorum; yanımda oturanın çıkmasını bekliyorum. Onlar yine yüzüme bile bakmadan çekip gidiyorlar. Yani adam yerine koymuyorlar beni. Bir anlamda, “Sen yoksun, yeryüzünde var değilsin”, demek istiyorlar. Ben de içimden, “Ben yokum, yeryüzünde var değilim”, diyorum.
***
Tarık Bey, kendiyle yahut İstanbul’un hoyratlığıyla eğlenir gibi sigarasını yakıyordu ve gözlüklerinin arkasından devam ediyordu kıs kıs gülmeye:
– İneceğim yere gelince, “Şoför efendi durur musunuz?” diyorum. Bazısı duruyor, bazısı duymazlıktan gelerek, müşteri gördüğü yere kadar gidip, orada duruyor. Bazısı, “Haydi yahu acele et, işimiz var”, diyor. Ben hepsine inerken, “Teşekkür ederim”, diyorum. Çoğunlukla cevap vermeden gazlıyorlar. Birini rahatsız ederek inersem, ona da teşekkür ediyorum. O da genellikle cevap vermiyor. Ben daha evden çıkarken, “yok” sayılacağımı bildiğim için, asla yadırgamıyorum bunları. Gayet normal karşılıyorum. Sade bana değil, herkes birbirine “Sen yoksun, insan olarak bir sıfır kadar bile değerin yok”, demekten hoşlanıyor. Bayılıyorlar birbirlerini adam yerine koymamaya. Bu arada ben de payımı alıyorum. Ama ben direnip, ille de “varım” diye inatlaşmıyorum. “Yokum, mevcut değilim”, diye devam ediyorum günlük serüvenime.
***
Tarık Bey keyifli keyifli tüttürüyordu sigarasını:
– Dolmuştan inince karşı kaldırıma geçerken, iki üç taksiyle özel arabadan mutlaka sesler yükseliyor:
– “Sallanmasana moruk!
– …
– “Yürüsene ulan ihtiyar!
– …
– “Geç hadi geç, teneşir horozu!
Ben hep yaya geçidinden geçtiğim için, beklediklerine kızıyorlar. Varmış gibi yürümem sinirlendiriyor onları. Yok olduğumu, var olmadığımı hatırlatmak istiyorlar bana. Ben de “Merak etmeyin, yokum, var değilim”, diye geçiyorum karşı kaldırıma. Bazen oralarda bir trafik polisi duruyor. Çok seviyorum o polisi. Çünkü o da şoförlerin var olmadığı kanısında. Onlara, “Bas ulan geri!”, “Kör müsün ulan ayı!” diye bağırıyor. Arada bir de sinek kovalar gibi hiçbirinin suratına bakmadan eliyle, “Geç geç” yapıyor. Yani şoförler beni, polis de şoförleri adam yerine koymuyor. Herhalde komiseri de polisi adam yerine koymuyordur.
***
Tarık Bey, bir günlük yaşam serüvenini en ince ayrıntılarıyla akide şekeri emer gibi tadını çıkara çıkara anlatıyordu:
– Çalıştığım iş hanına geliyorum. Elektrik kesik değilse asansöre biniyorum. Asansöre binenler gençse bir elleri pantolon ceplerinde, bir kaşları kalkık oluyorlar. Taşralıysalar pos bıyıklı, tıknaz, pantolonları göbeklerinin altına düşmüş, önleri açık oluyorlar ve kasıtlı biçimde, kimseye önem vermez görünmek istermiş gibi, yüksek sesle konuşuyorlar. Ben yine biliyorum ki, herkesin tavrı, kimseyi adam yerine koymama üstünedir ve şişkindir. Ben hemen sigara kâğıdı gibi iyice yapışıyorum asansörün dip duvarına. “Ben zaten yokum, dünyada mevcut değilim”, diyorum. Asansörden çıkarken, kimse kimseye ne yol, ne selam veriyor. Kimse de, kapıyı arkadan gelenin suratına çarpmasın, diye; usturuplu tutmuyor. Ağıldan çıkar gibi çıkıyor öyle.
***
Tarık Bey sigarasının izmaritini tablada söndürdü:
– Akşam eve dönerken de, yine aynı şey. Kalabalığın bireyleri bıkıp usanmadan, “Sen yoksun, yeryüzünde var değilsin”, demeyi sürdürüp gidiyorlar. Ben de “Ben yokum, var değilim”, diye mırıldanmaya devam ediyorum içimden. Adam yerine konmamak insanın gücüne gider, değil mi? Benim hiç gitmiyor. Bir toplumun kendi kendini adam yerine koymamakta inatlaştığı dönemlerde; kimleri adam yerine koymaya kalktığını biliyorum çünkü.
***
Tarık Bey bir sigara daha yaktı:
– İstanbul bin beş yüz yıllık bir başkenttir, dedi. Gönül bütün birikiminin Haliç’in dibindekilerden ibaret olmamasını isterdi…

Reklamlar

One thought on “Yeniden İnsan İnsana – Doğan Cüceloğlu

  1. Veysel Ugur Kizmaz 28 Aralık 2012, 22:07 Reply

    Kisisel gelisim konusunda Cuceloglu kitaplari muthis. İnanarak ve severek okursan hayatinda olumlu degisimler yasatabiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: