20. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresinden Geriye Kalanlar

PERYÖN tarafından düzenlenen 20.Ulusal İnsan Yönetimi Kongresini geride bıraktık. Kongrenin detaylarına girmeden önce bana bu mutluluğu yaşatan PERYÖN Genel Sekreteri Özlem Helvacı Kılıç’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kongre boyunca bana yabancılık çektirmeyen blogger arkadaşlarıma: İpek Aral Kişioğlu, Gülsün Müftügil, Banu Çakar, Serhat Levent Kahyaoğlu, Aydan Çağ, Sevim Demirel, Salim Tanrıverdi, Yüksel Erdoğan ve daha sayamadığım bu değerli insanlara da teşekkürler ediyorum.

Kongre salonunu daha ilk adımınızı atar atmaz sosyal sorumluluk bilincinin kokularını alıyorsunuz. Kayıt yaptırdıktan sonra PERYÖN elinize bir çanta tutuşturuyor.  Çantanın içinde merak içinde ne var diye göz atarken tohum kartlar gözünüze çarpıyor. Not defterinin kapaklarına kadar çoğu şeyde tohum kartlarını görebiliyorsunuz. Açılmış olan stantlarda aynı bilinç içerisinde çalışıyorlar.Görsel

Ana lobiye girdiğinizde “Askıda Kongre” sayesinde bu kusursuz organizasyona katılma fırsatı bulmuş üniversite öğrencilerinin, iş hayatına atılmak isteyen kadınların ve engelli kardeşlerimizin gözlerindeki ışıltıyı görebilirdiniz.  Oturumlara katıldığınızda kadın istihdamının artırılması üzerine hatırlatmalar yapıldı, her seferinde şirketlerin İK Uzmanlarından söz istendi ve dillendirildi. Sözün özü; ticari kaygılardan uzak sosyal sorumluluğun ön planda olduğu bir kongre sundu bizlere PERYÖN.

Her salonda gazetecilerin ve bloggerlerin paylaşımlarını rahatlıkla yapabilmeleri için masalar ayrılmıştı. Bu sayede kongreye katılamamış olan kişilere de bir nevi ulaşılmaya çalışıldı ve kongreden sonra alınan bildirimler gerçekten başarılı olduğunu gösterdi.  Eğer bu canlı kütüphanede neler söylenmiş merak ediyorsanız İK Blogger’ı Aydan Çağ’ın twitter hesabına göz atmanızı öneririm. Bütün imkânlarını kullanarak takipçilere anlık bilgilendirme yaptı. Bu gönüllü davranışı ve azmi için teşekkürler.

İmkânım olsa size burada tüm oturumlardan bahsetmek isterdim lakin buna benimde gücüm yetmez. Bir oturuma katılırken diğer oturumlarda neler konuşuluyor diye aklımızın ucundan geçmedi değil. Bunun için beni etkileyen oturumdan kısa kısa kesitler sunmak istiyorum sizlere. İlk günün ilk saatlerinde değerli bir konuşmacı TAV Hava Limanları CEO’su Sani Şener, mütevazı kişiliğiyle ve kendinden emin duruşuyla herkesi etkileyen ve hafızalara kazınan isim oldu. Oturumda geçen konuşmaları not aldım ve maddeler halinde sizlere sıralamak istiyorum:

 • Kariyeriniz gözünüzü açtığınız her günde yeniden başlar.
 • İK Politikalarının daha ilkokuldan zihinlere kazınmalıdır.
 • Başarının kriterlerini yakalamak; hızlı olmak, galip gelmekten ziyade kazanmaya odaklanmaktır.
 • Başarının formülünü bilmiyorum ama başarısızlığın formülünü sorarsanız; esnek değilseniz, çalışmaktan hoşlanmıyorsanız, yenilikçi becerileriniz yoksa başarısızlıklarınızı da beraberinizde taşırsınız.
 • Şirketinin başarı hikâyesini anlatırken doğru koltuklara doğru insanları yerleştirdikleri, çalışanlarını 3’e ayırdığını ve bunları;
  • A Takımı:  Katıldığı toplantılarda, görüşmelerde sosyal çevresinin üst düzeyde olduğu “işi alan kişiler” olarak değerlendirdi.
  • Altın Yakalılar: Bizlerin beyaz yakalı olarak nitelendirdiği çalışanlar
  • Kızılderililer: Hava limanlarını inşaatında çalışan, işi yapanlar.
  • TAV olarak bizim fiziksel sermayemiz yok. Kullandığım son model araba bile kiralık. Değerimiz sadece çalışanlarımızdır.
  • Işık hızına yakın düşünebilen insanlarla çalışın. Yıldızlar kayarken dilek tutabilen çalışanlar dilerim sizlerle çalışıyorlardır.

Bunlar gibi ardı ardına kesilmeyen sözler dinledik.

Peki, bu kongre bana neler kazandırdı?

 • İnandığım şeyler uğruna attığım her adımın bana yeni kapılar araladığını fark ettim. Eğer ben cesaret edemeyip blog yazmaya başlamasaydım bu kongrede yer alamayacaktım ve içerideki fırsatlardan mahrum kalacaktım.
 • Önyargılarımın kırıldığı nokta oldu. Gözümüzde bazı şeyleri çok büyütürüz ve onları kendimiz için daha ulaşılamaz hale getiririz.  Bu gerek kişiler olsun gerekse atılması gereken ilk adımlar… Bir öğrenci olarak büyük şirketlerin İK Uzmanlarına ve Genel Müdürlerine ulaşmanın hep zor olacağını düşünmüşümdür. Ama bu kongre sayesinde samimi bir merhaba ve el sıkışmadan sonra bütün buzların kırıldığını gördüm.
 • Tanıştığım her yeni uzmandan ayrı hayat hikâyeleri dinledim ve tüyolar aldım. Bazen yaşayarak öğrenmektense akıllıca davranıp yaşamış-görmüş insanların deneyimlerinden faydalanmak gerektiğine inandım.
 • Kariyerimi yeni yeni şekillendirmeye başladığım şu dönemde yaptığım blog çalışmalarıyla birçok uzmanın takdirini aldım ve faydalı olabilmenin mutluluğunu yaşadım.

Sözün Özü:

Beklentilerin yüksek tutulduğu bir kongreden belki de daha fazlasını alarak kongreden ayrılmak zorunda kalıyorsunuz. PERYÖN Sekreteri Özlem Helvacı Kılıç’ın da dediği gibi  “Bir gerçek: biz 2013 kongresini yapana kadar en iyisi bu kongre 🙂 ”

Reklamlar

6 thoughts on “20. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresinden Geriye Kalanlar

 1. […] paylaşılmaya başlandı. Blog sayesinde iki büyük İK zirvesine (PERYÖN ve MCT tarafından düzenlenen İnsan Kaynakları Zirvesi) katılma fırsatı yakaladım. Hele bunu […]

 2. […] 20. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi’nde “Askıya Kongre” projesi ile 200’e yakın öğrenci, kadın ve engelli kardeşimizin bu tür organizasyonlarda aktif olarak yer almasını sağladı. […]

 3. […] Hayati Arpacı (İK Hayati Arpacı)              Ulusal 20.İnsan Yönetimi Kongresinden Geriye Kalanlar  […]

 4. […] 4. 20. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi’nden Geriye Kalanlar […]

 5. […] 20. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi’nde “Askıya Kongre” projesi ile 200’e yakın öğrenci, kadın ve engelli kardeşimizin bu tür organizasyonlarda aktif olarak yer almasını sağladı. […]

 6. […] paylaşılmaya başlandı. Blog sayesinde iki büyük İK zirvesine (PERYÖN ve MCT tarafından düzenlenen İnsan Kaynakları Zirvesi) katılma fırsatı yakaladım. Hele bunu […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: