Değişen Bayramlar Mı Yoksa İnsanlar Mı?

Bayramın tazeliğini koruduğu şu demlerde bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim kendimde… Bütün dillerde “Ahh nerede o eski bayramlar!”  cümlesi sakız olmuş gidiyor. Peki, bayramlar mı değişti yoksa insanlar mı?

Teknoloji her geçen gün insan hayatına yenilikler sunuyor ve bizlerde bu nimetlerden faydalanıyoruz. Aslında bütün sıkıntı bu noktada başlıyor. Hayatımızdaki her şeyi bilinçsizce, amacına uygun olmayan şekilde kullanıyoruz. Dünya hızlı bir değişim içinde ilerliyor ve insanlar bu değişime ayak uydurmaya çalışıyor. Kimileri bu değişimi takip ederken olması gerektiği gibi dengeli bir şekilde ilerletirken kimisi de başka bir alemde kendini buluyor. Bu hızlı değişim artık yaşam tarzımızı da etkilemeye başladı. En güzel örneğini de fast food kültüründe görebiliyoruz. Bilinçsizce tüketimler ve sonrasında obeziteyle mücadele etme çalışmalarına hepimiz tanık olduk.  Sadece yemek kültürümüz değil duygularımızın ritmi de değişti.  Duyguların yoğun olduğu klasik ve halk müziğinin yerini artık hızlı ritimlere; pop, rap gibi türlere bırakıyor. Bu hızlı değişime ayak uydurmayanlarda psikolojik buhrana uğruyor ve yalnızlaşıyorlar. Bu psikolojiye bürünmüş insanlarda kendilerini sosyal medyada kendilerine yeni bir dünya kuruyorlar. Pamuk ipliğinden kurulmuş arkadaşlıklara sahip olarak bir nevi yalnızlıklarını bastırmaya çalışıyorlar. Teknoloji insanlar üzerinde olumlu etkiler bırakırken olumsuz yanlarını da görüyoruz. Facebook ve Twiteer’daki arkadaşların kadar sosyalsin. Klout puanın kadar insanlar üzerinde etki kurabilirsin. Duygularımızın yerini sahte smileyler alır.

Telefon icadının çıkış noktası uzakları yakın etmektir. Artık telefonlarımız çok donanımlı hale geldi ve tüm işlemlerimizi tek bir hareketimizle telefonlarımız aracılığıyla sağlıyoruz. Her şeyi yapıyoruz da insanları, sevdiklerimizi unutuyoruz. “Ah nerede o eski bayramlar!” diyen insanlar, bayramlar değişmedi insanlar değişti.  Bayramlaşmanın yerini artık toplu mesajlar aldı. Aile ziyaretlerinin yerini tatil mekânları süslemeye başladı. Bayramlar aynı ama insanların tercihleri değişti. Artık kapı kapı dolaşıp şeker toplayan çocukları bile göremiyoruz çünkü güvenimizi kaybettik. Aslında ortaya çıkan bütün gelişmeler bizlerin hayatını kolaylaştırmak içindir. Kaçımız toplu mesajlardan vazgeçip dostlarımızı aramayı tercih ettik, hangimiz karakterlerden oluşan mesaj dünyasından vazgeçip sesli iletişime geçebildik.  Bu yazıyı okuduktan sonra bir arkadaşınızı arayın ve bayramını kutlayın. Karşınızdakinin sesindeki mutluluk tonlarını hissetmeye çalışın. Bayramınız o zaman bayram olacak buna inanın.

Gelenek göreneklerimiz bizim zenginliklerimizdir. Maalesef varlık içinde yokluk çekiyoruz. Yeniliğe açık olmayın demiyorum yenilikleri takip edin yalnız bizi biz yapan değerlerimizden uzaklaşmayalım.

Takipçilerimin de bu vesile ile bayramını kutlarım. Ailenizle, sevdiklerinizle birlikte mutlu, huzurlu bir bayram diliyorum. 🙂

Görsel

Reklamlar

2 thoughts on “Değişen Bayramlar Mı Yoksa İnsanlar Mı?

  1. Gönül Gül (@GnlGL) 28 Ekim 2012, 18:43 Reply

    Çok güzel söylüyorsunuz da insanların görevini yerine getirmek amacıyla bayramlarda büyüklerini ziyaret etmesi kadar samimiyetsiz bir şey yok yer yüzünde.Tatilde yeni yerlere gitmesi,hayatına yeni bir şey katması daha samimi.Büyüklerimizi de gerçekten özlediğimizde, bize ihtiyaç duyduklarında ziyaret edelim,sadece görevimiz olduğu için değil..Biraz daha samimiyete ihtiyacı var insanların….

    • hayatiarpaci 28 Ekim 2012, 18:49 Reply

      Gönül Hanım öncelikle teşekkür ederim. Türkiye’deki aile ilişkileri diğer ülkelere nazaran daha sıkıdır. Şahit olmuşsunuzdur ne kadar büyürseniz büyüyün anne ve babanızın gözünde hep çocuk olarak kalırsınız. O yüzden büyüklerinizin her zaman size ihtiyacı vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: