Kurumunuzda Kaç Kişi Çalışıyor?

Görsel

Peter De Bley ve Murat Demiroğlu’nun “Metriklerle İnsan Yönetimi” oturumuna katılmıştım. Peter De Bley katılımcılardan herkesin ayağa kalkmasını istedi ve soruların cevabını bilmeyenlerin yerlerine oturmalarını rica etti. İlk soru “Kurumunuzda kaç kişi çalışıyor?” oldu. Bu oturuma bir öğrenci olarak katılmıştım ve oturup oturmama arasında sıkışıp kaldım ve en sonunda oturmayı göze aldım. O an düşündüm ki bir İKcı için kurumunda kaç kişi çalışıyor bundan habersiz olmak çok utanç verici bir durumdu. Benden başka sandalyesine rahat bir şekilde oturan var mıydı bilemiyorum. Çünkü ayaktaki insanların arasında sönük kalmıştım.

2)” Tam zamanlı çalışanlarınızın kaç kişi olduğunu biliyor musunuz?”. Salonda yavaştan hareketlenmeler oldu ve bana eşlik eden İKcıların sayısı artmaya başladı.

3)Çalışanların gelmedikleri gün sayısını biliyor musunuz?

4) Gelinmeyen günlerin maliyetinin ne olduğunu biliyor musunuz?

5)Rakiplerinize kıyasla gelinmeyen günlerin maliyetinin daha mı yüksek daha mı az olduğunu biliyor musunuz?

sorularının ardından sadece bir İKcı ayakta dimdik kalabildi. Buradan da anlaşıldığı gibi İK ölçümlerine yatırım yapılmıyor ve önemsenmiyor. İK Ölçümlerine gerekilen önem verilmediği için işverenden bir eğitim ya da başka bir uygulama için bütçe talep ettiğimizde kendimizi rakamlarla ifade edemiyoruz. İK uygulamalarının faaliyete geçirilememesinin en büyük sebebi ise kendimizi rakamsal olarak ifade edememekten kaynaklanıyor.

O gün söz verdim kendime ve bir daha o utancı yaşamamak için iş yaşantıma başladığımda İK ölçümlemelerine gereken önemi vereceğim.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: