Geleceğin Lider Ruhlu İK’cıları !

Üniversitelerdeki güncel bilgi akışını sağlayan en yararlı kurumlardan bir tanesi kariyer kulüpleridir. Kariyer kulüpleri ve toplulukları sayesinde üniversite öğrencileri birçok yenilikten haberdar olup ve bu sayede bilgilerini güncellemektedir.

GörselSakarya Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Topluluğu olarak üniversitemizde birçok ilke imza attık. Bu işe gönül vermiş Genç İK’cılar olarak yeri geldiğinde fedakârlıklar yapıp nasıl daha faydalı olabiliriz diye günlerimizi, haftalarımızı sadece seminerler ve konferanslara ayırmışızdır. Göstermiş olduğumuz üstün gayret ve çabalarımız boşa gitmedi ve Bilimsel Araştırmalar Topluluğu, Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından en çalışkan öğrenci topluluğu seçilerek takdir belgesine layık görüldü.  Bunun mutluluğu paha biçilemez ve üniversite son sınıf öğrencisi olarak bu çalışmaların tadı damağımda kaldı. Geçmişe dönüp baktığımda en güzel günlerimizdi diyebileceğim.

GörselKulübümüzden bahsettikten sonra çok yakın bir zamanda gerçekleştirdiğimiz çalışmadan bahsetmek istiyorum. 27-29 Kasım tarihleri arasında “Geleceğin Yatırımı Yetenek Yönetimi” konulu kariyer günleri düzenledik.  Bu 3 gün içerisinde birbirinden değerli konuşmacılar bize eşlik ettiler. Konuşmacılardan biri de İnsan Kaynakları Profesyoneli/Danışmanı & Blogger Banu Çakar oldu. Davetimizi kırmadı ve “Geleceğin Lider Ruhlu İK’cıları” sunumuyla Genç İK’cıların derdine derman oldu. Şunu da belirtmek isterim ki Sakarya Üniversitesi Türkiye’de devlet üniversitelerinde ilk ve tek İnsan Kaynakları Yönetimi lisans programına sahiptir.

21.yy İK trendleri ve gelecekte İK nasıl bir yol çizecek onun rotasını belirledik. Sunumun ana hatlarını ve verilen mesajları aşağıda kısa kısa sunmak istiyorum.

 •  “ Rekabet ve insan çağındayız. Sıradan bir İK’cı olmayın, lider ruhlu İK’cı olun. Bunu da kendinizi tanıyarak, güçlü-zayıf yönlerinizi belirleyerek başarabilirsiniz. Kendinize ve mesleğinize yatırım yapmaktan çekinmeyin; yetinmeyin, araştırın, öğrenin, inceleyin, sorgulayın.”
 •  “ Her insanın yetenekleri vardır. Yeteneklerinizi fark edin ve enerjinizi yetenekli olduğunuz alanlara yöneltin.”
 • “ Liderlik, kartvizit değildir. Liderlik bir “olma” yolculuğudur. Liderlik, ruhunuzdur.”
 •  “ Liderlik cephaneleriniz: Ruhunuz + aklınız + özgüven ve değerleriniz +sahip olduğunuz/farkına vardığınız yetenekleriniz ve Alamet-i Farikanızdır.”
 • ” Bir lider; yaşam amacını bilen, farkındalığı, içgörüsü ve öngörüsü yüksek, insanlara ilham veren, hedefleri ve vizyonu olan kişidir.”
 •  “ İK alanında spesifik konularında eğitimlerle gelişme ve öğrenme sürecinize her daim devam edin. İK sadece eleman alma/mülakat yapma değildir, İK’nın teknik sistemlerini ve alt kırımlarını özümseyin. Bir veya birkaçında uzmanlaşın.”
 •  “ İK, liman ile vapurun limana zarar vermesine engel olan aradaki lastikler gibidir. Her seferinde vapurdan gelen darbelerden limanı korur ama artık yıpranmıştır. İK’da şirketlerde bu görevi üstlenmektedir. İşveren ve çalışan arasındaki dengeyi kurabilmelidir.”
 •  “  Etik değerlerinize sahip çıkın. İş yapış tarzınız imzanız olsun.”
 •  “  Örnek aldığınız rol modeller olsun ancak kopyalamayın. Özgün olun ve örnek aldığınız rol modelle kendinizi sınırlamayın.”
 •  “ Lider olmak için en büyük hazine “SİZ”siniz. Kendinize sahip çıkın ve kendinizi fark edin.

Yukarıda bahsettiğim her cümle bir genç İK’cı için altın niteliğinde… Sadece Sakarya Üniversitesi değil tüm takipçilerim nasiplensin istedim. Umarım birilerinin yüreğine dokunur ve nasıl bir yol izlemeliyim karmaşasından sıyrılıp “Evet, benim yolum bu!” netliğine kavuşturmuşuzdur.

Görsel

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

2 thoughts on “Geleceğin Lider Ruhlu İK’cıları !

 1. Gökhan Yılmaz 30 Kasım 2012, 07:53 Reply

  Bu etkinliği düzenleyen herkese teşekkür ederim.Hayati son sınıfta olmana rağmen mezun olduktan sonrada bu tür etkinliklerde yer almanı hatta düzenleme komitesinde bilfiil bulunmanı umut ederim.

  Başarıların daim olsun…

  Banu Çakar mükemmel bir düşünce altyapısına sahip.Uzun zamandır gerek banucakar.com gerekse liderlikruhu.com’dan paylaşımlarını takip etmekteyim.

  Sakarya Üniversitesinde bulunmasından dolayı teşekkür ederiz.

  Yolunuz açık olsun İK Bölümünde okuyan değerli arkadaşlar….

 2. hayatiarpaci 30 Kasım 2012, 08:03 Reply

  Güzel temennileriniz için teşekkür ederim. Asıl iş mezun olduktan sonra başlıyor. Bizden sonra gelecek İK’cıların elinden tutma zamanı bize geldi. Etkinlikler konusunda da aynı hassasiyet içerisinde olacağım.

  Banu Çakar’ın düşünce altyapısına hayrandım. Uzun uzun sohbet edince bu hayranlığım daha da arttı. Bir liderde bulunması gereken özellikleri taşıdığını düşünüyorum. Mütevazi, sıcakkanlı ve öngörülü bir insan kendileri… Böyle değerli bir insanı Sakarya Üniversite ile buluşturmaktan mutluluk duyuyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: