Kariyerinde Patinaj Yapma Staj Yap !

Görsel

Bu yazı “BSH Kurumsal Blog” için yazılmıştır.

Merhaba ben Hayati Arpacı. Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Şu sıralar uluslararası kurumsal bir firma olan BSH İnsan Kaynakları’nda staj yapıyorum.
Kendimi şanslı hissediyorum çünkü;

İyilerin seçilmiş olduğu bir çalışma ortamında, kendimi donanım olarak iş hayatına ne kadar hazırlayabilmişim onu görme imkânı buldum.

  • Demem o ki siz siz olun ilk fırsatta kurumsal bir firmanın havasını soluyun.
  • Üniversitelerin, öğrencilerini iş hayatına hangi donanımlarla sunduğunu da görme imkânı bulacak ve
  • Her şeyin kendi gayretlerinizle belli bir noktaya geldiğini fark edeceksiniz.

Demek istediklerimi zamanı geldiğinde daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum 🙂

İnsanların çalışma saatlerini mutlu bir şekilde geçirmelerini sağlayan en önemli unsurun “işini severek yapmanın yanında iyi bir yöneticiyle çalışmaktan geçtiğini” düşünüyorum…
Buradaki “iyi yönetici” kavramı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimileri için iyi bir yönetici; “bana dokunmayan yılan bin yaşasın, ben yan gelip yatayım” şeklindeyken, kimileri için iyi bir yönetici “çalışanının ve sorumluluğu altında olan kişilerin gelişimini sağlayan liderdir”.

Kendimi şanslı hissettiğim diğer bir konu…
Kendimi şanslı hissettiğim diğer bir konu da “iyi yöneticiler” ile çalışma imkânını bulduğum bir firmada staj yapıyor olmak… Bir görev verildiğinde;

  • Bunu neden yapmam gerektiğini,
  • Yaparsam bana neler katacağını

Her seferinde anlatan bir mentorlük hizmeti alıyorum.
BSH, beyaz eşya üreten bir firmadan öte, içinde yüzlerce proje öğrencisini barındıran büyük bir okul… BSH’ de staj yapma imkânı bulduğunuzda karşınızda kocaman rengârenk bir tablo ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Türkünden Almanına, Çinlisinden Polonyalısına kadar farklı kültürlerden oluşmuş bir kültür familyasının ortasında kendinizi buluyorsunuz. Bu da benim gibi yüzlerce üniversite öğrencisinin ufkunu ve vizyonunu geliştirmesinde büyük katkı sağlıyor ve olaylara daha geniş açıdan bakmanıza yardımcı oluyor.

Her gün yeni sorumluluklar üstleniyor ve bu sorumluluklar ile kendinizi ifade etme imkânı buluyorsunuz. Sorumlulukları üzerinize yıkıp altında kalmanıza da müsaade etmiyorlar; “yapabilirsin, güveniyorum” diyerek her zaman en büyük desteği sağlayan çalışma arkadaşlarına sahip oluyorsunuz. Stajyerden öte BSH’nin bir bireyi olarak günlerinizi eğlenceli bir şekilde tamamlıyorsunuz.
Yaklaşık 4 ay süren bir stajyerlik döneminin sonuna geliyorum ve BSH, kariyerim için güzel bir başlangıç oldu. Buradan edindiğim deneyimler kariyer yolculuğunda basamakları tırmanırken işlerimi kolaylaştıracak ve hep yoluma ışık tutacak. Bana güzel bir iş tecrübesi kazandıran BSH’ye ve tecrübelerini benle paylaşan Kıvanç Tarı’ya teşekkür ederim.:)

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , , , , , ,

One thought on “Kariyerinde Patinaj Yapma Staj Yap !

  1. […] Ara ara katıldığı etkinlikler,seminerler de onun mesleki gelişimine ilave yaptı.Ardından da BSH İnsan Kaynaklarında  yaptığı staj iş hayatına dair attığı ilk adımlardan biri […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: