Özden Aslan; “Yazmak için önce “biriktirmek” gerek!”

GörselÖzden Aslan kimdir?

Özden Aslan, önce bir anne, sonra bir evlat, eş, eğitimci, yönetici, yazar, danışman,  çevre gönüllüsü, iyi bir dost, iyi bir vatandaştır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu biri olarak tamamen farklı bir alan olan İnsan Kaynaklarına geçişiniz nasıl oldu ve gelişiminizi nasıl sürdürdünüz? Bugün farklı bölümden mezun olup İnsan Kaynakları’nda kendisini geliştirmek isteyen arkadaşlara tavsiyeleriniz neler olur?

Ben yüksek lisans ve doktora eğitimime “eğitim teknolojileri ve iletişim” alanında devam ettim. Mezun olduktan sonra üniversite de öğretim görevlisi olarak çalışırken, “eğitim koordinasyon uzmanı” olarak özel sektöre geçtim. Burada önce eğitim birimi yöneticisi, sonra endüstriyel ilişkiler uzmanı oldum. Amerikan Ulusal Yönetim Kurumunun (NMA of America) verdiği “yöneticilik” eğitimine katılarak başarılı oldum ve ardından personel müdürü olarak görevlendirildim.

Daha sonra ekibimle birlikte personel bölümününün çalışmalarını insan kaynakları yönetiminin fonksiyonlarıyla zenginleştirdik. “İnsan kaynakları bölümü” adını ise yıllar sonra aldık.

Bu alanda çalışmak isteyen arkadaşlara öncelikle yüksek lisans yapmalarını ve alanın inceliklerini yaşayarak öğrenmek için staj programıyla da olsa deneyim kazanmalarını öneririm.  Diğer alanlarda olduğu gibi “insan kaynakları yönetimi” alanında çalışmak da herkese uygun değildir. Bu alanın kendilerine uygun olup olmadığını anlamanın en güzel yolu çalışma ortamını yakından görmektir. Bu nedenle staj programları çok önemli.

Bu zamana kadar birçok faydalı eser yazarak gençlere ışık tuttunuz. Bu eserleri oluştururken ilham kaynağınız neler oldu?

Kitaplarımı yazarken en büyük amacım “deneyimlerimi paylaşmak” oldu. Bir de bunu keyifli bir şekilde yapmayı hedefledim. Başarabildiysem ne mutlu bana!

Bugün yazmak isteyip ama bir türlü ilk adımı atamayan arkadaşlara nasıl bir yol izlemelerini tavsiye edersiniz?

Yazmak için önce “biriktirmek” gerekir. “Ne biriktireceğiz” derseniz, “bilgi, deneyim, anılar, yaşantılar” derim. Bunun için çok okumak, çok gözlem yapmak, araştırma yapmak, izlemek, dinlemek gerekir. Böyle bir birikim olmadan yazmaya çalışanlar var, ama yazdıkları çok yüzeysel kalabiliyor.

Söylemeye bile gerek yok ama yine de vurgulamak isterim, yazmak isteyenler dilimizi çok iyi bilmeliler, bilmiyorlarsa çalışıp öğrenmeliler.

Mesleğinizin keyif verici ve zor yönleri nelerdir?

Yaşınız ve dolayısıyla çalışma deneyiminiz benimki kadar uzun yıllara dayanıyorsa pek çok iş yapmış oluyorsunuz. Ben de konuşmanın başında belirttiğim gibi eğitimci, yönetici, yazar, danışman gibi pek çok farklı görevlerde çalıştım.  Hepsinden de keyif aldım.

Özetle, her işin artıları ve eksileri vardır. Eğer yaptığınız işi seviyorsanız eksilerden, zorluklardan çok rahatsız olmuyorsunuz. Artıları, keyifli yanları daha çok öne çıkıyor. O nedenle sevdiğiniz işi bulmanız ve yapmanız en doğrusu. İnsan yalnızca bir işi değil, birçok işi sevebilir ve onlardan biriyle veya birkaçıyla uğraşırsa hem işinde daha mutlu, hem de daha verimli olacaktır.

İş hayatıyla ilgili genç adaylara önerileriniz nelerdir?

Çalışmaktan, yorulmaktan, araştırmaktan kaçmayalım. Ne kadar çok öğrenir, ne kadar çok üretirsek kendimizi o kadar geliştiririz. Kendini geliştiren insana bütün kapılar açılır.

İyi bir İK’cı için olmazsa olmaz dedikleriniz nelerdir?

İnsan sevgisi, sabırlı ve ketum (ağzı sıkı) olmak, iyi iletişim kurabilmek çok önemli. Bunların dışında araştırmacı olmak, iyi analiz yapabilmek, yasaları / mevzuatı bilmek ve uygulamak, yaratıcı çözümler üretebilmek gibi özellikler var ki İK dışındaki alanlarda da bu özelliklere gereksinim duyarız.

 

Hayati Arpacı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Hayati’yi yeni tanıyorum. Çok akıllı ve çalışkan bir genç olduğunu düşünüyorum. Ayrıca iyi iletişim kurduğuna inanıyorum. Çok doğru bir yolda, emin adımlarla ilerliyor. Başarılar ve bol şanslar dilerim. 🙂

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: