Emrah İş Arıyor!

Emrah Bey, öncelikle sizi tanımak isteriz. Merak ettiğim konular şunlar;

 • Oluşturmuş olduğunuz özgeçmişin hikayesi nedir?
 • İş aramaya karar verdiğinizde ilanınızı duyurmak için neden twitterı seçtiniz?
 • İlanı dağıtırken insanların size karşı tepkileri nasıl oldu?
 • Okan Bayülgen’in programına katıldıkran sonra tepkiler nasıldı?
 • Bu gelişmelerden sonra hayatınızda ne tür gelişmeler oldu?
 • Buradan genç arkadaşlara ne tavsiyelerde bulursunuz?

ResimBen Emrah Kenet. 26 yaşındayım. Evliyim. İstanbul Kadıköy’de yaşıyorum. Çalışmaya 19 yaşında başladım. Muhasebe, İnsan Kaynakları, Bankacılık ve Faktoring Operasyon birimlerinde çalıştım. O dönemde iş hayatımda pek mutlu olduğum söylenemez; sıkılmıştım ve kendimi geliştiremediğimi, hep aynı şeyleri yaptığımı düşünüyordum. Ve işimden istifa ederek operasyonel işler yerine hareketli, insanlarla ilişki kurabileceğim, motivasyonumu yüksek tutabileceğim bir iş aramaya karar verdim. Satış, pazarlama ve müşteri ilişkileri alanında kendimi denemek istiyordum. Kişisel gelişim ve yaşam koçluğu gibi eğitimler veren bir şirkette işe başladım. Bir yıl kadar orada çalıştım ve benim bile beklemediğim kadar başarılı oldum. O dönemde hep hayalini kurduğum tiyatro eğitimini almaya karar verdim ve Müjdat Gezen Sanat Merkezinde bir yıla yakın bir eğitim aldım. Bu süre içinde çalıştığım şirkette yaşanan birtakım değişiklikler sebebiyle işimden ayrılmam daha doğru bir karar olacaktı.

Yeniden iş aramaya başladım. Artık yapabileceğim işler kafamda daha iyi şekilleniyordu. Satış ve pazarlamada başarılıydım ve aldığım tiyatro eğitimi hem özgüvenimi yükseltmiş hem de insan ilişkilerinde kendimi geliştirmemi sağlamıştı. Herkesin yaptığı gibi kariyer sitelerinde ilanlara başvurdum. Çeşitli şirketlerle birçok görüşme yaptım. Bu görüşmelerin birçoğu çok olumlu geçti. Çalışmayı istediklerimden genellikle, ‘’sizinle çalışmayı çok isterdik fakat başka bir adaya karar verdik’’ cevabını aldım. Birkaç teklif de kabul edemeyeceğim şartlardaydı.

Tüm bunlar, kendimi kısır bir döngü içinde hissetmeme neden oldu. Evde oturup beklemekten sıkılmıştım. İlanda da yazdığım gibi; bir gün Caddebostan sahilinde yürüyüş yaparken aklıma geldi el ilanıyla iş aramak. Bir iki arkadaşım fikrimi oldukça garipsedi, saçma bir fikir olduğunu söylediler. Kuzenlerim ve eşim fikrimi çok beğendi ve destekledi. Onların da desteğiyle böyle bir ilan hazırladım ve pazar sabahı Caddebostan sahilde dağıttım. Önce biraz çekinerek yaklaşıyordum insanlara, bir şey satmaya çalıştığımı ya da bir ürün tanıttığımı düşünerek almak istemiyorlardı. Oysa ben kendimi tanıtıyordum. Sonra gülümsemeye başladım. Gülümsediğimde herkes ilanımı aldı, okudu ve cebine koydu. Birkaç kişiyle sohbet ettik. Benim için çok güzel bir gündü ve kendimi çok iyi ve güçlü hissettim.

Emrah İş Arıyor!

Ertesi gün bir twitter hesabı açmaya karar verdim. Oradan el ilanıyla iş aradığımı duyurmak istedim. Çünkü twitter çok güncel, her an yenileniyor, ,insanlar artık haberleri bile oradan takip ediyor ve benim ilanımın samimiyetine uygun bir platform. Açıkçası bu kadar ilgi beklemiyordum. Çok güzel tepkiler geldi herkes iyi dileklerde bulundu. Bu sırada ben de ilanımı yeniledim. Daha anlaşılır bir ilan olmasına dikkat ettim ve tabi twitter hesabımı da ekledim. İşe alım uzmanları ve firma sahiplerinden mailler almaya başladım. Benimle tanışmak isteyen şirketlerin bir kısmı klasik özgeçmişimi gönderdikten sonra görüşme yapmak istedi. Bir kısmı ise klasik özgeçmişimi istemeden görüşmek için davet etti. Çok güzel insanlarla tanıştım ve verimli görüşmeler yaptım. Görüşmelerim devam ediyor. Umarım önümüzdeki günlerde istediğim, başarılı olacağım ve çalıştığım kuruma, birlikte çalıştığım insanlara fayda sağlayabileceğim bir işe başlayacağım.

Twitterda duyulduktan sonraki pazar, yine Caddebostan sahilde ilanımı dağıttım. Birçok insan; o sen misin, biz gerçek değil sanıyorduk dedi. Bir beyefendi kolumdan tutup gel şurada bir çay içelim dedi. Oturduk, sohbet ettik. Sahibi olduğu firmada yarın gel başla dedi. Madem iş arıyorsun al sana iş gibi bir şeydi. Verimli olabileceğim bir iş değildi, teklifini kabul edemedim. Bir de böyle bir durum var, ne iş olsa yaparım mantığıyla hazırladığım bir ilan değil bu. İstediğim işi bulmanın farklı yollarını arıyorum aslında.

Yaptığım şeyin, Okan Bayülgen gibi neredeyse herkesin fikirlerine değer verdiği ve hayranlık duyduğu bir adam tarafından beğenilmesi ve programına davet edilmek benim için çok büyük bir olaydı. Oldukça heyecanlıydım. Açıkçası program istediğim gibi geçmedi, kendimi çok iyi ifade edemedim ve seyrettiyseniz fark etmişsinizdir; konuklarla pek iyi anlaşamadık. 🙂 Fakat programla ilgili tepkiler güzeldi. Sanırım insanlar samimiyetime o kadar inandılar ki televizyondaki şaşkınlığımı mazur gördüler.:)

Sahilde el ilanı şeklinde hazırlanmış bir özgeçmişle iş aramak alışılmadık bir şey. Sanırım insanların bu yüzden ilgisini çekti. Ayrıca benim gibi iş arama sürecinde olan birkaç kişiden mesajlar aldım. Tepkileri merak ediyorlardı, gerçekten bu şekilde iş bulunur mu diye soruyorlardı. Ben nasıl iş bulurum diye soranlar da oldu. Sanırım benim kuşağımdaki herkesin cesarete ve kendine inanmaya ihtiyacı var. Biz değerliyiz ve mutlu olacağımız bir iş istemeye hakkımız var. Bu arada açıklamak isterim; mutluluk kısmı televizyonda biraz yanlış anlaşıldı, hayatımın aşkını arar gibi iş aramıyorum elbette 🙂 Dediğim gibi karşılıklı kazanç ve güven ortamı olduğunda çalışanlar da işverenler de mutlu olabilir.

Destekleyen herkese çok teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerimle..

Resim

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

4 thoughts on “Emrah İş Arıyor!

 1. Tebrik Ederim Hayati Bey başarılı bir çalışma olmuş. Emraha başarılar dilerim.

 2. […] Emrah İş Arıyor!  Cadde Bostan’da önceden haber vererek, elden ilan ile iş arama sürecini Emrah geride bıraktı. Umarız istediği işi bulur.  Neden böyle bir süreci başlattığını Hayati Arpacı blog yazısında güzel ele alımış. Güzel bir röportaj olmuş. […]

 3. hayatiarpaci 03 Şubat 2014, 11:09 Reply

  Can Bey beğenmenize sevindim. Yazınızda da yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

 4. Rica ederim büyük bir zevkti.
  Sevgiler,
  Saygılar,
  Can Büyükalkan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: